PSK-15D-24-T | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 179-PSK-15D-24-T-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSK-15D-24-T |
Description | AC/DC CONVERTER 24V 15W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) |
Mfr | Applications Household Appliances, ITE (Commercial), Medical |
Series | Voltage - Isolation 4 kV |
Packaging Tray | Efficiency 86% |
Part Status Not For New Designs | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating) |
Type Enclosed | Mounting Type Chassis Mount |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 2.99" L x 1.24" W x 1.27" H (76.0mm x 31.5mm x 32.3mm) |
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC | Approval Agency CE, cURus |
Voltage - Output 1 24V | Standard Number 60335-1; 60601-1; 62368-1 |
Current - Output 1 625 mA |