PSK-10E-5-DIN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 2
Datasheet
New Product
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 5V 2A
PSK-10E-5-DIN
DigiKey Part Number
179-PSK-10E-5-DIN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-10E-5-DIN
Description
AC-DC, 10 W, 5 VDC, SINGLE OUTPU
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
2A
Power (Watts)
10W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
79%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 305 VAC
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 1.23" H (76.0mm x 31.5mm x 31.4mm)
DC Voltage - Input (Min)
100V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
430V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Voltage - Output 1
5V