PRFE20W-O72-S5-D
DigiKey Part Number
179-PRFE20W-O72-S5-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRFE20W-O72-S5-D
Description
DC-DC ISOLATED, 20 W, 8.5~160 VD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 4A 8.5V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRFE20W-O72-S5-D Models
Category
Voltage - Isolation
4.2 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
86%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
8.5V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
4A
Standard Number
Power (Watts)
20 W