PRC40-24-D24
DigiKey Part Number
179-PRC40-24-D24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRC40-24-D24
Description
DC-DC, ISOLATED, 40 W, 9 ~ 36 VD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 24V -24V 833mA, 833mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRC40-24-D24 Models
Category
Power (Watts)
40 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
91%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 2
-24V
Standard Number
Current - Output (Max)
833mA, 833mA