PQME3-D24-S24-M
DigiKey Part Number
179-PQME3-D24-S24-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQME3-D24-S24-M
Description
DC DC CONVERTER 24V 3W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 125mA 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
PQME3-D24-S24-M Models
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
82%
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
0.76" L x 0.71" W x 0.40" H (19.2mm x 18.1mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
EN, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1
Current - Output (Max)
125mA