PQMC3-D24-S24-S
DigiKey Part Number
179-PQMC3-D24-S24-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQMC3-D24-S24-S
Description
DC DC CONVERTER 24V 3W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 125mA 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PQMC3-D24-S24-S Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
OCP, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
82%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
EN
Voltage - Output 1
Standard Number
55024; 55032 Class A
Current - Output (Max)
125mA
Base Product Number
Power (Watts)
3 W