PQMC3-D12-D12-S is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 125mA, 125mA 9V - 18V Input
PQMC3-D12-D12-S
DigiKey Part Number
179-PQMC3-D12-D12-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQMC3-D12-D12-S
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 3W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PQMC3-D12-D12-S Models
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OCP, SCP
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Isolated Module
Efficiency
79%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
EN
Voltage - Output 2
-12V
Standard Number
55024; 55032 Class A
Current - Output (Max)
125mA, 125mA