PQD6-Q48-S15-D
DigiKey Part Number
2266-PQD6-Q48-S15-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQD6-Q48-S15-D
Description
DC DC CONVERTER 15V 6W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 400mA 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PQD6-Q48-S15-D Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
OCP, OVP, SCP
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
88%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
EN
Voltage - Output 1
Standard Number
55024
Current - Output (Max)
400mA
Base Product Number
Power (Watts)
6 W