PQC75-48-S5-O
DigiKey Part Number
179-PQC75-48-S5-O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQC75-48-S5-O
Description
DC-DC ISOLATED, 75 W, 36~75 VDC
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 15A 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PQC75-48-S5-O Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
92%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Sixteenth Brick
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.38" H (33.0mm x 22.9mm x 9.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Supplier Device Package
Sixteenth Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
15A
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Power (Watts)
75 W