PQC30-48-S15-O
DigiKey Part Number
179-PQC30-48-S15-O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQC30-48-S15-O
Description
DC-DC ISOLATED, 30 W, 36~75 VDC
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 2A 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PQC30-48-S15-O Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
90%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Sixteenth Brick
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.36" H (33.0mm x 22.9mm x 9.2mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Supplier Device Package
Sixteenth Brick
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
2A
Standard Number
Power (Watts)
30 W