PGNP2-S24-S24-S
DigiKey Part Number
179-PGNP2-S24-S24-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PGNP2-S24-S24-S
Description
DC-DC ISOLATED, 2 W, 21.6~26.4 V
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 83mA 21.6V - 16.5V Input
EDA/CAD Models
PGNP2-S24-S24-S Models
Category
Power (Watts)
1.992 W
Mfr
Voltage - Isolation
6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
84%
Number of Outputs
1
Package / Case
9-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Min)
21.6V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Voltage - Input (Max)
16.5V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
83mA