PGNP2-S12-D12-S is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 83mA, 83mA 10.8V - 13.2V Input
PGNP2-S12-D12-S
DigiKey Part Number
179-PGNP2-S12-D12-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PGNP2-S12-D12-S
Description
DC-DC ISOLATED, 2 W, 10.8~13.2 V
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PGNP2-S12-D12-S Models
Category
Current - Output (Max)
83mA, 83mA
Mfr
Power (Watts)
996 mW
Series
Voltage - Isolation
6 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
83%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
10.8V
Package / Case
9-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)