PFE600-12-054NA
DigiKey Part Number
179-2423-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE600-12-054NA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 5V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 2 Output 12V 5V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PFE600-12-054NA Models
Category
Current - Output 2
3.3 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
94%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 65°C (With Derating)
Type
Front End
Features
Number of Outputs
2
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
14.17" L x 2.15" W x 1.57" H (360.0mm x 54.5mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE, NEMKO
Voltage - Output 2
5V
Standard Number
Current - Output 1
50 A