PFE1300-48-054NA
DigiKey Part Number
179-2848-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE1300-48-054NA
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1300W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PFE1300-48-054NA Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4.242 kV
Packaging
Box
Efficiency
94%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 45°C
Type
Front End
Features
Number of Outputs
1
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
12.66" L x 2.15" W x 1.57" H (321.5mm x 54.5mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, cCSAus, CE, NEMKO
Current - Output 1
26.8 A