PET1300-12-054NA
DigiKey Part Number
179-2784-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PET1300-12-054NA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1300W
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PET1300-12-054NA Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4.242 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
92%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Type
Front End
Features
Hot Swappable, I2C Interface, Load Sharing, PFC, PMBus™, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
12.66" L x 2.15" W x 1.57" H (321.5mm x 54.5mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CE
Current - Output 1
108 A