PESE2-S24-S12-M
DigiKey Part Number
179-PESE2-S24-S12-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESE2-S24-S12-M
Description
DC-DC 3KV ISOLATED, 2 W, 21.6~26
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 167mA 21.6V - 26.4V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PESE2-S24-S12-M Models
Category
Power (Watts)
2.004 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
84%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
21.6V
Package / Case
8-SMD Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
26.4V
Size / Dimension
0.52" L x 0.33" W x 0.29" H (13.2mm x 8.5mm x 7.3mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
167mA