PEME2-S12-S24-S
DigiKey Part Number
179-PEME2-S12-S24-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEME2-S12-S24-S
Description
DC-DC 3KV ISOLATED, 2 W, 10.8~13
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 83mA 10.8V - 13.2V Input
EDA/CAD Models
PEME2-S12-S24-S Models
Category
Power (Watts)
1.992 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Tube
Features
Adjustable Output
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
10.8V
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
83mA