PEM1-S24-S15-S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 35
Datasheet
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 53
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 67mA 21.6V - 26.4V Input
PEM1-S24-S15-S
DigiKey Part Number
179-PEM1-S24-S15-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEM1-S24-S15-S
Description
DC DC CONVERTER 15V 1W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PEM1-S24-S15-S Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
82%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Min)
21.6V
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.37" H (19.5mm x 6.0mm x 9.3mm)
Voltage - Input (Max)
26.4V
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output (Max)
67mA
Base Product Number
Power (Watts)
1 W