PEC1300-12-074NA
DigiKey Part Number
179-PEC1300-12-074NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC1300-12-074NA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1296W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 180 ~ 300 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEC1300-12-074NA Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Front End
Mounting Type
Rack Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.28" L x 2.89" W x 1.57" H (185.0mm x 73.5mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 180 ~ 300 VDC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
108 A