PDSE2-S12-S24-M
DigiKey Part Number
179-PDSE2-S12-S24-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDSE2-S12-S24-M
Description
DC-DC 1.5KV ISOLATED, 2 W, 10.8~
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 83mA 10.8V - 13.2V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDSE2-S12-S24-M Models
Category
Power (Watts)
1.992 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
85%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
10.8V
Package / Case
8-SMD Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
0.52" L x 0.33" W x 0.29" H (13.2mm x 8.5mm x 7.3mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
83mA