PDS1-S24-S3-S
DigiKey Part Number
179-PDS1-S24-S3-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDS1-S24-S3-S
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 21.6V - 26.4V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDS1-S24-S3-S Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
80%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
21.6V
Package / Case
4-SIP Module
Voltage - Input (Max)
26.4V
Size / Dimension
0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.6mm x 6.0mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
303mA