PDS1-S24-D15-M-TR
DigiKey Part Number
179-PDS1-S24-D15-M-TR-ND - Tape & Reel (TR)
179-PDS1-S24-D15-M-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
179-PDS1-S24-D15-M-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDS1-S24-D15-M-TR
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 33mA, 33mA 21.6V - 26.4V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDS1-S24-D15-M-TR Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
SCP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
82%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
21.6V
Package / Case
10-SMD Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
26.4V
Size / Dimension
0.60" L x 0.33" W x 0.29" H (15.2mm x 8.3mm x 7.3mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 2
-15V
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1
Current - Output (Max)
33mA, 33mA