PDQE10-Q48-S12-D
DigiKey Part Number
179-PDQE10-Q48-S12-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDQE10-Q48-S12-D
Description
DC DC CONVERTER 12V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 833mA 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
PDQE10-Q48-S12-D Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
87%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1
Current - Output (Max)
833mA
Base Product Number
Power (Watts)
10 W