PDQE10-Q24-S3-DIN
DigiKey Part Number
179-PDQE10-Q24-S3-DIN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDQE10-Q24-S3-DIN
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 3.3V 7.9W
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 3.3V 2.4A
EDA/CAD Models
PDQE10-Q24-S3-DIN Models
Category
Power (Watts)
7.9W
Manufacturer
Bel Power Solutions
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tray
Efficiency
79%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Input Type
DC
Features
Remote On/Off
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 0.87" H (76.0mm x 31.5mm x 22.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
9V
Approval Agency
EN
DC Voltage - Input (Max)
36V
Standard Number
55024; 55032 Class A
Voltage - Output 1
3.3V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.4A