MULP180-0012
DigiKey Part Number
179-MULP180-0012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MULP180-0012
Description
AC/DC CONVERTER 12V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 264 VAC, 390VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MULP180-0012 Models
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.50" W x 0.75" H (101.6mm x 63.5mm x 19.1mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 390VDC
Approval Agency
CB, CE, cUL, NEMKO, UL
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
10 A