MAP40-3101 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bel Power Solutions
In Stock: 128
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5V 24V -12V 90 ~ 264 VAC Input
MAP40-3101
DigiKey Part Number
179-2004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAP40-3101
Description
AC/DC CONVERTER 5V 24V -12V 40W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output 3
300 mA
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
2.6 kV
Part Status
Obsolete
Efficiency
70%
Type
Open Frame
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
3
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
5V
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.25" H (127.0mm x 76.2mm x 31.8mm)
Voltage - Output 2
24V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 3
-12V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
3 A
Base Product Number
Current - Output 2
1 A