LFWLP350-1003
DigiKey Part Number
179-LFWLP350-1003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFWLP350-1003
Description
AC/DC CONVERTER 24V 200W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 390VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LFWLP350-1003 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 390VDC
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
8.33 A