HN12-5.1-AG
DigiKey Part Number
179-2345-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HN12-5.1-AG
Description
AC/DC CONVERTER 12V 61W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear AC DC Converters 1 Output 12V 100, 120, 220, 230, 240 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4.242 kV
Series
Efficiency
55%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Remote Sense
Type
Linear
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.00" L x 4.87" W x 3.28" H (177.8mm x 123.7mm x 83.3mm)
Voltage - Input
100, 120, 220, 230, 240 VAC
Approval Agency
CE, CSA, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
5.1 A