FXC7000-48-SG
DigiKey Part Number
FXC7000-48-SG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FXC7000-48-SG
Description
AC/DC CONVERTER 48V 7000W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 48V 180 ~ 264 VAC, 342 ~ 528 VAC (3 Phase) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FXC7000-48-SG Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
91%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, I2C Interface, Remote Sense, Standby Output
Type
Front End
Mounting Type
Rack Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
15.17" L x 8.00" W x 5.00" H (385.3mm x 203.2mm x 127.0mm)
Voltage - Input
180 ~ 264 VAC, 342 ~ 528 VAC (3 Phase)
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
145 A