ETMA090300UD-P5P-IC | |
|---|---|
DigiKey Part Number | ETMA090300UD-P5P-IC-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ETMA090300UD-P5P-IC |
Description | AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 27W |
Customer Reference | |
Detailed Description | 9V 27 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ETMA090300UD-P5P-IC Models |
Category | Polarization Positive Center |
Manufacturer Bel Power Solutions | Applications Medical |
Series | Efficiency Level V |
Packaging Box | Operating Temperature 0°C ~ 40°C |
Part Status Obsolete | Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |
Region Utilized International | Cord Length 48" (1.22m) |
Form Desktop (Class II) | Input Connector IEC 320-C8 |
Input Type Cord (Sold Separately) | Size / Dimension 4.33" L x 1.97" W x 1.18" H (110.0mm x 50.0mm x 30.0mm) |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Approval Agency EN, FCC, SIQ, TUV, UL |
Voltage - Output 9V | Standard Number 55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61010-1 |
Current - Output (Max) 3A | Weight 0.485 lb (219.99 g) |
Power (Watts) 27 W | Base Product Number |
No Load Power Consumption 300mW (Max) |