EPG500-1248
DigiKey Part Number
179-EPG500-1248-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPG500-1248
Description
AC/DC CONVERTER 48V 300W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.58" H (127.0mm x 76.2mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
10.41 A