DRS1-24-S5-S
DigiKey Part Number
179-DRS1-24-S5-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRS1-24-S5-S
Description
DC-DC ISOLATED, 1W, 21.6~26.4 VD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 200mA 21.6V - 26.4V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRS1-24-S5-S Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
79%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
4-SIP Module
Voltage - Input (Min)
21.6V
Size / Dimension
0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.6mm x 6.0mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
26.4V
Approval Agency
cURus
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
200mA