DDP2-12-S15-M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 133mA 10.8V - 13.2V Input
DDP2-12-S15-M
DigiKey Part Number
179-DDP2-12-S15-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDP2-12-S15-M
Description
DC-DC ISOLATED, 2 W, 10.8~13.2 V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DDP2-12-S15-M Models
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
88%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SMD Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
10.8V
Size / Dimension
0.50" L x 0.43" W x 0.28" H (12.8mm x 10.8mm x 7.1mm)
Voltage - Input (Max)
13.2V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
133mA