ABC75-1T15L
DigiKey Part Number
ABC75-1T15L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABC75-1T15L
Description
AC/DC CONVERTER 15V 75W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
ABC75-1T15L Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Type
Open Frame
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.00" H (76.2mm x 50.8mm x 25.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, CSA, cUL, NEMKO, UL
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
5 A