ABC275-1T24L
DigiKey Part Number
179-ABC275-1T24L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABC275-1T24L
Description
AC/DC CONVERTER 24V 160W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
ABC275-1T24L Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 0.75" H (127.0mm x 76.2mm x 19.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
6.67 A