ABC275-1T15L
DigiKey Part Number
179-ABC275-1T15L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABC275-1T15L
Description
AC/DC CONVERTER 15V 160W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 80 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABC275-1T15L Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 0.75" H (127.0mm x 76.2mm x 19.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
10.66 A