ABC150-1T15G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC Input
Bel ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies | Digi-Key Daily
ABC150-1T15G
DigiKey Part Number
179-2629-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABC150-1T15G
Description
AC/DC CONVERTER 15V 110W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ABC150-1T15G Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4.242 kV
Series
Efficiency
86%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.32" H (101.6mm x 50.8mm x 33.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
6.67 A