24IBX15-50-0G
DigiKey Part Number
179-2706-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
24IBX15-50-0G
Description
DC DC CONVERTER 50-160V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module, Conformal Coated DC DC Converter 1 Output 50V 1.6A 16.8V - 50V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
24IBX15-50-0G Models
Category
Current - Output (Max)
1.6A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
OTP, UVLO
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Efficiency
93%
Type
Non-Isolated PoL Module, Conformal Coated
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
17-DIP Module, 10 Leads
Voltage - Input (Min)
16.8V
Size / Dimension
2.16" L x 2.15" W x 0.45" H (54.9mm x 54.7mm x 11.5mm)
Voltage - Input (Max)
50V