20IMX4-15-8G
DigiKey Part Number
20IMX4-15-8G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20IMX4-15-8G
Description
DC DC CONVERTER 15V 4.2W
Detailed Description
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 1 Output 15V 280mA 8.4V - 36V Input
EDA/CAD Models
20IMX4-15-8G Models
Category
Power (Watts)
4.2 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
82%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
8.4V
Package / Case
24-DIP Module, 13 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.30" L x 0.79" W x 0.33" H (33.0mm x 20.1mm x 8.4mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
280mA