20IMX35D12D12-8G
DigiKey Part Number
179-2670-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20IMX35D12D12-8G
Description
DC DC CONVERTER 12V 12V 12V 35W
Detailed Description
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 4 Output 12V 12V 12V 650mA, 650mA, 650mA 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
20IMX35D12D12-8G Models
Category
Current - Output (Max)
650mA, 650mA, 650mA
Mfr
Power (Watts)
35 W
Series
Voltage - Isolation
1.2 kV
Applications
ITE (Commercial)
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
4
Efficiency
86%
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
19-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
3.00" L x 2.50" W x 0.41" H (76.2mm x 63.5mm x 10.5mm)
Voltage - Output 2
12V
Base Product Number
Voltage - Output 3
12V