20IMX15-0503-8RG
DigiKey Part Number
179-2690-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20IMX15-0503-8RG
Description
DC DC CONVERTER 5.1V 3.3V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 2 Output 5.1V 3.3V 1.35A, 1.35A 8.4V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20IMX15-0503-8RG Models
Category
Current - Output (Max)
1.35A, 1.35A
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Voltage - Isolation
2.1 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial), Railway
Part Status
Active
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Type
Isolated Module, Conformal Coated
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Efficiency
84%
Voltage - Input (Min)
8.4V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
17-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.5mm)
Voltage - Output 2
3.3V