110IMY15-03-8RG-G
DigiKey Part Number
110IMY15-03-8RG-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
110IMY15-03-8RG-G
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 1 Output 3.3V 4.5A 50V - 150V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
110IMY15-03-8RG-G Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
4.2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Bulk
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module, Conformal Coated
Efficiency
82%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
50V
Package / Case
17-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
150V
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.5mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
4.5A