BP12-12-T2-FR
DigiKey Part Number
BP12-12-T2-FR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BP12-12-T2-FR
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 12AH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 V Sealed Lead Acid (SLA, VRLA) Battery Rechargeable (Secondary) 12Ah
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
6.00" L x 3.92" W x 3.76" H (152.5mm x 99.5mm x 95.5mm)
Series
Termination Style
Spade, .250" (6.3mm)