TAP475K035SCS
DigiKey Part Number
478-1907-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP475K035SCS
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 35V RADIAL
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 3Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Manufacturer Size Code
E
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm