TAP226K016SCS
DigiKey Part Number
478-1875-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP226K016SCS
Description
CAP TANT 22UF 10% 16V RADIAL
Detailed Description
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 2Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Manufacturer Size Code
F
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm