Image for AWL254-DG-Z68A is not available
AWL254-DG-Z68A
DigiKey Part Number
123-AWL254-DG-Z68A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWL254-DG-Z68A
Description
PIN- & FEMALE HEADER MALE THT 2
Detailed Description
Connector Header Through Hole 68 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AWL254-DG-Z68A Models
Contact Length - Mating
0.276" (7.00mm)
Packaging
Bag
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length
0.394" (10.00mm)
Connector Type
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A