Image for AWHW 64G-0102-T is not available
AWHW 64G-0102-T
DigiKey Part Number
123-AWHW64G-0102-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWHW 64G-0102-T
Description
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 64 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.224" (5.70mm)
Packaging
Tray
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.354" (9.00mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Brass
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions Loaded
All
Features
Keying Slot
Style
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
Gray
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A