Image for AWH 60G-0232-T is not available
AWH 60G-0232-T
DigiKey Part Number
AWH60G-0232-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWH 60G-0232-T
Description
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 60 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AWH 60G-0232-T Models
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.669" (17.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
2
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Row Spacing - Mating
Features
Keying Slot
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
Gray
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A