AWG28-50/G/300
DigiKey Part Number
AE50G-300-ND
123-AWG28-50/G/300-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-50/G/300
Description
CBL RIBN 50COND 0.05 GRAY 300'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enter Number of Feet in Order Quantity - Flat Ribbon Cable Gray 50 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable
Category
Jacket Color
Mfr
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
2.500" (63.50mm)
Packaging
Bulk
Digi-Spool®, Continuous Spool
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Voltage
300 V
Cable Type
Flat Cable
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
50
Ratings
UL Style 2651
Pitch
Conductor Material
Copper, Tinned
Length
300.0' (91.44m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
First Conductor Mark
Red
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG