AWG28-26/F/300
DigiKey Part Number
AE26M-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-26/F/300
Description
CBL RIBN 26COND 0.05 MULTI 50'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Multiple 26 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 50.0' (15.24m)
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
1.300" (33.02mm)
Packaging
Bulk
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300 V
Operating Temperature
105°C
Number of Conductors
26
Length
50.0' (15.24m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG